Drobečková navigace

Úvodní stránka > Co je moderní pětiboj

Co je moderní pětiboj

Nejkrásnější sport na světě. Ale vážně. Oprostí-li se člověk od přílišného patriotismu, musí uznat, že náš sport je nejen dobrodružný a všestranný, ale i krásný.

Nejzajímavější legenda o vzniku moderního pětiboje vypráví o vojákovi, který měl doručit důležitou zprávu přes nepřátelské území k jiné jednotce. Dostal koně a vydal se na cestu. Před řekou narazil na nepřátelskou hlídku a došlo k přestřelce, při níž mu byl zastřelen jeho kůň. Při souboji na kordy zneškodnil protivníka, přeplaval řeku a doběhl k určené jednotce, kde zprávu předal.

Fakta pak hovoří o tom, že moderní pětiboj vznikl začátkem století ve Švédsku a vycházel ze základních požadavků tehdejší armády na připravenost vojáků. Ti museli zvládnout právě jízdu na koni, střelbu, plavání, šerm a běh. Nový sport se rychle rozšířil po světě a od roku 1912 je na programu Olympijských her. Pro svůj vysoce branný charakter byl však před 2.světovou válkou záležitostí téměř výhradně důstojníků a vojáků z povolání. Kolem roku 1950 se do špičky probojovali hlavně zásluhou Maďarska a bývalého SSSR civilisté a ti také svádějí od té doby každoročně boje o první místa v Evropě i na světě. Dnes je však moderní pětiboj i sportem žen, o čemž svědčí i zařazení ženské části tohoto sportu do programu OH od roku 2000.

Moderní pětiboj pak není náhodou považován za sport novodobých rytířů. Láká svou krásou i řádným kusem romantiky, za kterou se však skrývají nespočetné hodiny tréninkové dřiny. Vždyť každý dobrý závodník, aby mohl pomýšlet na výraznější úspěch, musí svými výkony v plavání, běhu, šermu, střelbě a jízdě vážně konkurovat i nejlepším specialistům v každém z těchto jednotlivých sportů. Přitom tento sport klade mimořádně vysoké nároky nejen na přípravu samotných sportovců, ale i na jejich materiální zajištění a zabezpečení všech jeho disciplín. To je také hlavní důvod nepříliš vysoké členské základny. Pro toho, kdo se však pro něj rozhodne, se stane zdrojem krásných a nezapomenutelných zážitků na celý život.

Baron Pierre de Coubertain - zakladatel novodobých OH v roce 1911 na adresu tohoto sportu řekl:

"Ten, kdo je schopen obstát v takovéto soutěži /MP/ až do konce, je excelentní sportovec po všech stránkách, bez ohledu na to, zda zvítězil či nezvítězil"

 

A ještě něco navíc :

Moderní pětiboj není a nebude sport pro každého. Nikdy nebude masovým sportem, neboť k tomu nemá tendenci. Jak řekl v jednom z rozhovorů Olympijský vátěz Aleš Valenta - cituji : "aby si člověk jen tak mohl kopnout do balonu, nemusí umět skoro nic" - konec citátu. Svým způsobem má asi pravdu a to nechceme samozřejmě urážet výborné fotbalisty. Ale aby mohl člověk dělat pětiboj, musí mít minimální základní průpravu z každého dílčího sportu, který moderní pětiboj obsahuje. To je z plavání, střelby, šermu, běhu a jízdy na koni. K tomu ale nejen samozřejmé fyzické, ale zejména odpovídající psychické předpoklady.

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4